Masz pytania? Zadzwoń: +48 76 835 75 43 lub 76 831 38 81

Language: Polish English German

Dlaczego warto złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia?

ICGWarto wiedziećDlaczego warto złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia?

Zabezpieczenie roszczenia to zajęcie części majątku dłużnika odpowiadającej kwocie, którą jest on winien wierzycielowi.

Dzięki zabezpieczeniu wierzyciel ma zagwarantowane środki na spłatę zadłużenia przez dłużnika – nie czekając na zakończenie procesu sądowego i wdrożenie egzekucji.

  • Ochrona Twoich interesów: Zabezpieczenie roszczenia chroni Cię przed sytuacją, w której wygrana w sądzie okaże się bezskuteczna – np. z powodu braku majątku u dłużnika.
  • Szybkość reakcji: Sąd może szybko wydać decyzję o zabezpieczeniu, co pozwala uniknąć dalszych strat lub problemów.
  • Wsparcie w negocjacjach: Mając zabezpieczenie, zwiększasz swoje szanse na polubowne rozwiązanie sporu.

Jak złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia?

  • Treść wniosku: Wniosek o zabezpieczenie powinien jasno wskazywać, czego dotyczy Twoje roszczenie, oraz uzasadniać, dlaczego zabezpieczenie jest konieczne. Podaj dowody, które potwierdzają zasadność Twojego roszczenia. Zabezpieczenia można dokonać np. na rachunkach bankowych dłużnika, na przysługujących wierzytelnościach itp.
  • Kiedy złożyć? Wniosek można złożyć zarówno przed wniesieniem pozwu, jak i w trakcie toczącego się postępowania.
  • Opłata: Złożenie wniosku może wiązać się z opłatą sądową. Jej wysokość zależy od rodzaju sprawy. Zwykle opłata stała od wniosku o wykonanie zabezpieczenia roszczenia pieniężnego lub europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym wynosi 300 zł. Opłaty sądowej nie ma jeżeli wniosek został zawarty w pozwie albo we wniosku wszczynającym postępowanie nieprocesowe . W toku postępowania możemy również wnioskować o zasądzenie od dłużnika zwrotu kosztów postępowania zabezpieczającego.

Po wydaniu przez Sąd orzeczenia dot. zabezpieczenia roszczeń dłużnik ma 14 dni na wniesienie sprzeciwu lub też na spłatę należności. Po uprawomocnieniu się orzeczenia, sprawa trafia do komornika – tu dzięki zabezpieczeniu egzekucja jest nie tylko skuteczna, ale też znacznie krótsza niż w postępowaniu standardowym.

Pamiętaj, że każdy przypadek jest inny. W razie wątpliwości skonsultuj się z prawnikiem, który pomoże Ci przygotować wniosek.

Skutecznie i w bezpieczny, legalny sposób

odzyskujemy wierzytelności