Pierwszą, najważniejszą kwestią w sprawie przedawnienia roszczeń w transporcie jest sprawdzenie, jakie przepisy są właściwe dla danej usługi.
Terminy przedawnienia roszczeń w sprawach transportowych możemy bowiem podzielić na dwa rodzaje: według Konwencji CMR i według ustawy Prawo przewozowe.
W dużym uproszczeniu przepisy Konwencji CMR będą miały zastosowanie dla spraw dot. TRANSPORTU MIĘDZYNARODOWEGO – wystarczy, by miejsce załadunku bądź rozładunku towaru znajdowało w państwie, które jest stroną Konwencji (np. Niemcy, Francja, Hiszpania).
Wg. Konwencji CMR głównym terminem przedawnienia roszczeń, jest 1 rok.
W przypadku złego zamiaru lub rażącego niedbalstwa, termin przedawnienia się wydłuża i wynosi 3 lata.
Istotna jest kwestia od kiedy biegnie przedawnienie tj. wg. art. 32 Konwencji CMR:
Transport towarów na terenie Polski, będzie z kolei podlegał przepisom Prawa przewozowego. Termin przedawnienia to również 1 rok, natomiast na podstawie art. 77 ust. 4 ustawy, bieg przedawnienia zawiesza się na okres od dnia wniesienia reklamacji lub wezwania do zapłaty do dnia udzielenia odpowiedzi na reklamację lub wezwania do zapłaty i zwrócenia załączonych dokumentów, najwyżej jednak na okres przewidziany do załatwienia reklamacji lub wezwania do zapłaty (tj. 3 miesiące).
Należy jednak pamiętać, że każda sprawa wymaga indywidualnej analizy i ustalenia, które przepisy dot. przewozu towarów będą miały zastosowanie. Od wyboru tego zależą m.in. terminy przedawnienia roszczeń, które ukształtowane są odmiennie dla transportów krajowych i międzynarodowych.
Bardzo ważne jest aby nie dopuścić do przedawnienia roszczeń, bowiem roszczenie, które się przedawniło nie może być już dochodzone w postępowaniu prawnym.
Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji skontaktuj się z nami.
Przeczytaj także:
Kontakt:
tel.: +48 76/835 75 43
tel.: +48 76/831 38 80
tel.: +48 76/831 38 81
fax: +48 76/835 75 43
mail: info@icg-group.com
skype: icgpoland